PRÁCE TESCAN
menu
cz

Vybíráme z vánočního projevu Jaroslava Klímy

Vybíráme z vánočního projevu Jaroslava Klímy

Osobnost Jaroslava Klímy byla s TESCANem vždy neodmyslitelně spjata. Jeden ze zakladatelů a pozdější generální ředitel holdingu byl po celou dobu svého působení také nejvýraznější tváří firmy. Tu vybudoval prakticky od nuly a za pomoci svých kolegů si plnil sen o cestě k “českému Siemensu”, jak o TESCANu často uvažoval. Přinášíme stručný výtah z jeho posledního projevu, který prezentoval kolegům na loňském vánočním večírku.  

“Musím hned zkraje zmínit, že je to moje poslední promluva k Vám, i když se trochu stydím to říkat. Myslím, že už nejméně třikrát jsem oznamoval brzký konec svého působení v TESCANu. Takže moje projevy už začínaly připomínat nekonečný seriál „Odchody Jaroslava Klímy“. Ale tentokrát Vám mohu slíbit, že dnes děláme definitivní tečku za tímto seriálem,” uvedl Jaroslav Klíma svůj proslov. Jeho zbytek se ale již nesl v optimistickém duchu a víře v zářnou budoucnost, která TESCAN čeká. Jak Jaroslav Klíma v proslovu zdůraznil, podařilo se mu najít v Jean-Charles Chenovi svého nástupce a sestavit výkonný tým, díky čemuž předává firmu s klidným svědomím.    

TESCAN vyrost v úspěšnou a stabilní firmu  

Podařilo se nám společně vybudovat firmu, která je silná a zdravá a beze ztrát přežila minulé krizové roky, naopak pokračovala ve svém růstu. Na rozdíl od mnoha jiných firem v Česku jsme nemuseli propustit jediného kolegu, naopak stále přijímáme nové spolupracovníky. Firma nyní živí v Brně solidně a spolehlivě k pěti stům lidí a rodin, což považuji za svůj největší úspěch v životě. 

Změna majitele naši pozici na trhu ještě posílí 

Máme silného majitele, který prokázal svůj záměr vybudovat zde novou, silnou skupinu v oboru mikroskopie a souvisejících přístrojů se zvláštním fokusem na polovodičový sektor trhu. To potvrzuje i akvizice další české, vlastně moravské tradiční firmy MEOPTA, která se v poslední době zaměřuje na dodávky firmám aktivním v polovodičovém sektoru. A věřím, že tato akvizice není poslední. Carlyle by rád využíval i příležitosti v sektoru instrumentace pro živé vědy; tak věřím, že ani tento nezůstane v naší firmě popelkou. 

STEM TENSOR má před sebou velkou budoucnost

Význam rozhodnutí zahájit vývoj transmisního mikroskopu oceníme asi až za několik let. Věřím, že kromě toho, že znamenal splnění mého snu, posunul naši firmu do nejvyšší kategorie firem zabývajících se elektronovou optikou. Někteří z Vás asi zaregistrovali spousty návštěvníků, kteří k nám přijíždějí ověřit si, že náš mikroskop má skutečně ty vlastnosti, které slibujeme, a ke svému překvapení zjišťují, že přístroj toho umí mnohem víc, než čekali. 

Bylo to krásných 32 let

Bylo mi velkým potěšením, a hlavně ctí s Vámi spolupracovat. Často jsem zůstával až udiven, jak vzdělaní lidé se mnou vůbec mluví a dělí se se mnou o své vědomosti. A byl jsem na to patřičně hrdý. Také hrdý na to, že se nám podařilo v TESCANU vytvořit tým z vybraných takto vzdělaných, šikovných a pracovitých lidí ze všech potřebných profesí – od objednávání, příjmu a skladování materiálu přes logistiku a šikovné obráběče i montážní pracovníky až po finalisty ladící naše přístroje a servisáky, kteří tyto přístroje instalují a udržují. 

Nemohu zapomenout na vývojáře a technology, na naše skvělé aplikační specialisty a produktové manažery. No a pak musím zmínit kolegy z marketingu a prodeje i z osobního oddělení, IT i správy budov a všechny další, na které jsem ve svém pohnutí zapomněl. Pokud bude tento tým rozumně a citlivě řízen, pak přemůže všechny překážky, které Vám život postaví. 

S hlubokou úctou 

Jaroslav Klíma

30.12.2023