PRÁCE TESCAN
menu
cz

25 let s TESCANem: Osobní pohled Berndta Neumanna

25 let s TESCANem: Osobní pohled Berndta Neumanna

Pravidelně představujeme naše kolegy napříč odděleními i pobočkami. Nezapomínáme při tom ani na zkušené “veterány”, kteří s TESCANem spojili podstatnou část svého profesního života. Jedním z takových je i Berndt Neumann, klíčovým kolega v TESCAN GmbH. Jak vypadalo jeho první setkání s TESCANem v roce 1998 a čím si jej firma získala? A jak vidí budoucnost po akvizici s Carlyle? 

Berndte, vzpomínáte si na své první dny v TESCANu? Jaké byly vaše první dojmy?

Když jsem přišel k EOS v Dortmundu v listopadu 1998, byly hned mé první kroky spojeny s jednáním s TESCANem. K prvnímu osobnímu setkání došlo během „DGE-Meetingu“ v září 1999 v Dortmundu. Dick Paden, výkonný ředitel CamScanu, nám představil jistého Jaroslava Klímu… Byl jsem ohromen jeho odborností a dynamikou celého jeho týmu. Především nás zaujala schopnost TESCANu vyvinout a uvést na trh zcela nový, plně digitální SEM systém, zvláště v době, kdy ostatní výrobci stále bojovali s analogovými komponenty. 

Jaké byly začátky spolupráce s TESCANem?

V době, kdy jsme začali spolupracovat s TESCANem, EOS stále prodávalo SEMs od CamScan (Cambridge Instruments). Vše změnila první VEGA s malou komorou a ovládáním na bázi PC/Windows nám otevřela dveře k novým zákazníkům, kteří hledali moderní a cenově dostupné SEM řešení. To nám umožnilo nabídnout komplexnější portfolio SEM systémů. Prvním zákazníkem byl Sennheiser Electronics, který si zakoupil TESCAN VEGA SEM s pořadovým číslem 2! Začalo se nám dařit, v průběhu pár let se stal naším největším zákazníkem BOSCH s cca 20 TESCAN SEM, a to pouze v regionu DACH, tedy německy mluvících zemích.

Mohl byste popsat svou roli v TESCANu během let?

V průběhu let jsem měl v EOS a TESCANu několik různých rolí. Začal jsem jako obchodní ředitel a postupně jsem se vypracoval na člena představenstva. Po přechodu k TESCAN GmbH v roce 2018 se mé úkoly zaměřily především na prodej složitých systémů a technickou podporu kolegů. Kromě klasické prodejní práce při a po návštěvách zákazníků, veletrzích a workshopech také společně s kolegy Kathrin Rudolph (obchodní manažerka TESCAN D-A-CH) a Markusem Wildem (generální manažer TESCAN GmbH) organizuji a účastním se demonstrací v Brně, Dortmundu nebo u referenčních zákazníků v koordinaci s oddělením Aplikace, PM a někdy i R&D při speciálních požadavcích na vývoj zákaznických aplikací.

Jak se podle vás během vaší kariéry měnil trh s mikroskopickým vybavením?

Rychlost inovací, zejména v oblasti digitalizace a softwaru, se během mé kariéry skutečně zvýšila. TESCAN, jako nováček na trhu, se stal průkopníkem v mnoha oblastech. Pro naše „dlouho zavedené“ konkurenty je to nyní často považováno za hrozbu, což vede k tvrdé konkurenci a cenovým protiútokům. Díky inovační síle společnosti TESCAN však mohu se stávajícím a budoucím produktovým portfoliem předvídat světlou budoucnost. 

Působil jste v několika firmách, zažil jste několik fúzí, jak nyní prožíváte přechod pod křídla Carlyle?

Jsem optimista, a tak očekávám posílení inovační síly v rámci společnosti TESCAN s cílem kumulovat nové a konkurenceschopné nástroje pro multidimenzionální analytická řešení, což povede k významnému růstu společnosti v nadcházejících letech. 

10.01.2024