PRÁCE TESCAN
menu
cz

TESCAN je ideální firma pro ty, kteří chtějí něco dokázat, říká systémový inženýr Jakub

TESCAN je ideální firma pro ty, kteří chtějí něco dokázat, říká systémový inženýr Jakub

Jakub Rozbořil nastoupil coby systémový inženýr do TESCANu před více než třemi roky. Za tu dobu již stihl dotáhnout několik inovačních projektů, které využívají zákazníci TESCANu po celém světě. Jak se mu to podařilo a jak vlastně vypadá jeho práce? Zeptali jsme se…

Jakube, představte nám nejdříve pozici systémového inženýra, co si pod tím můžeme představit? 

Název pozice může znít trochu obecně, ale odpovídá docela přesně náplni práce. Systémový inženýr vytváří návrh funkčních zařízení, vyvíjí nějaký „systém“. V TESCANu je tímto systémem mikroskop. Jsme součástí oddělení vývoje, je nás kolem 20, staráme se o to, aby naše přístroje byly inovativní a odrážely potřeby našich zákazníků. Naše práce se částečně prolíná s prací kolegů z Vývoje aplikací, ale je více o designu samotných přístrojů a o tom, jak mikroskop funguje jako celek. Hledáme slabá místa a navrhujeme řešení, jak je vylepšit.

Jak Vaše práce vypadá konkrétně?

Jednotlivé inovace jsou rozděleny do projektů, které běží paralelně, a je do nich zapojeno vždy několik lidí, často i napříč odděleními. Když například navrhujeme nové hardwarové řešení, potřebujeme mít v týmu i konstruktéra, který nám potvrdí, že jej lze vyrobit. Spousta věcí se nedá vymyslet od stolu a musí se vyzkoušet. Jezdíme i na oborové konference, abychom byli více v obraze, sledujeme trendy u našich zákazníků. Je to nikdy nekončící proces inovací, protože se bavíme o špičkových zařízeních, která se pohybují na hranici možností současné vědy. Občas se nám podaří ty hranice dokonce posunout trochu dál. Projekty se týkají hardwaru, softwaru, nebo i samotného výrobního procesu. 

Jakub Rozbořil vystudoval obor fyzika kondenzovaných látek na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity. Do TESCANu nastoupil jako čerstvý absolvent a na pozici Systémového inženýra působí již téměř 4 roky.

Kdo tyto projekty vypisuje?  

Standardně projekty vypisuje produktový management, který pro nás vytváří zadání na základě analýzy situace na trhu. S nápadem ale může přijít každý. Já sám jsem jich navrhl několik. Líbí se mi, že nemáme zkostnatělé procesy, a pokud je nápad dobrý, jsme schopni jej rychle zavést do praxe. Pro mě jako inženýra je důležité, aby procesy ve firmě nebyly příliš komplikované, zbytečně nezatěžovaly vývojáře a měli jsme tak dostatek prostoru na řešení vývojových úkolů. Právě to mi v TESCANu vyhovuje. Všude je tu blízko a leccos se dá domluvit. Například naše vývojová laboratoř sousedí s výrobními prostory, takže když si něco potřebuji prohlédnout nebo se poradit, projdu skrz dvoje dveře a mohu se bavit s lidmi, kteří s danou částí pracují. Své nápady tak mohu testovat téměř okamžitě. 

Měl jste před nástupem do TESCANu nějaké zkušenosti s elektronovým mikroskopem?

Práci s elektronovým mikroskopem jsem si vyzkoušel během studia, ale pouze jako uživatel sdíleného zařízení. Zkusil jsem si nasnímat nějaké obrázky a tím to skončilo. Na fakultě jsme měli v jeho používání omezené možnosti a oprávnění, tady je to logicky přesný opak: můžeme zkoušet, co vše mikroskop dokáže, hledat, kde jsou jeho limity. Pokud by se při tom náhodou s přístrojem něco stalo, tak s trochou nadsázky je kolem mě vždy plno lidí, kteří jej dokáží opravit.

Takže pro přijetí do TESCANu není znalost elektronové mikroskopie podmínkou? 

Základní znalosti jsou asi výhodou, ale podmínkou určitě ne. Nové kolegy naučíme vše za pochodu, máme na to systém školení a třeba na našem oddělení každý nováček dostane svého „buddyho“ – zkušenějšího kolegu, který je mu k ruce a provede ho prvními týdny ve firmě. Potom už si zkusí vlastní práci na projektech – začínáme u jednodušších věcí a postupně přidáváme. 

Jaké znalosti nebo vědomosti jsou tedy pro práci systémového inženýra důležité? 

Na této pozici by měl člověk mít technické vzdělání, ale hlavně technické myšlení. Přistupovat k úkolům analyticky: identifikovat problém a navrhnout jeho řešení. Důležitá je i schopnost umět komunikovat, protože spolupracujeme i s kolegy z ostatních oddělení. Vývoj je často o prokopávání slepých uliček, takže je občas nutná velká dávka trpělivosti, ale o to větší zadostiučinění člověk má, když vidí výsledky své práce. Dnešní elektronový mikroskop je natolik složitý přístroj, že máme rozděleny kompetence. Jednotlivec nemůže porozumět celému mikroskopu tak dobře jako tým specialistů. To je zároveň také příležitost v rámci oddělení rychle vyrůst a stát se odborníkem na vybranou část mikroskopu.  

Takže se jedná o pozici přímo vhodnou i pro absolventy? 

Ano, já jsem toho vlastně důkazem. A dokonce máme mezi sebou i studenty. Na našem oddělení je dlouhodobě vypsaná pozice Internship, díky které se mohou s vývojem v TESCANu seznámit i studenti technických oborů. Program Internship se za mého nástupu teprve rozjížděl, ale řekl bych, že je to ideální šance získat praxi už během studia. Stačí jen nebát se ozvat.

V současné době rozšiřujeme týmy systémových inženýrů. Vypsané pozice najdete na www.jobs.tescan.com

10.10.2022